Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
4.6kmh
75 %
Hën
26 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
E hënë, 25 Shtator, 2023

Britania e Madhe kundër veprimeve të Kurtit: Imazhi dhe reputacioni i Kosovës është dëmtuar

Lajme të ngjashëm

I dërguari i posaçëm i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach ka kritikuar veprimet e policisë së Kosovës ne komunat në Veri.

Ai ka patur një takim me kryeministrin Albin Kurti dhe KFOR. Pas takimit me kryeministrin Kurti, Peach thotë se veprimi i qeverisë së Kosovës për të mbajtur me dhunë kryetarët e komunave ishte i pamatur dhe ka pasoja të rënda.

I dërguari i posaçëm tha se tensionet duhet të ulen menjëherë, ndërsa shprehet se pas bisedave me homologët ne Bruksel dhe Uashington për ngjarjet e fundit në veri, ka kuptuar se imazhi ndërkombëtar dhe reputacioni i Kosovës është dëmtuar shumë me aleatët e saj.

Stuart Peach shtoi se Mbretëria e Bashkuar e ka mbështetur Kosovën dhe do vazhdojë ta bëjë, por veprimet e qeverisë në ngjarjet e fundit do ta bëjnë të vështirë vazhdimin e përkrahjes së Kosovës.

Kjo është vizita ime e katërt në Kosovë dhe vjen në një kohë serioze.

Postimi i Stuar Peach

Kam takuar kryeministrin Kurti dhe kam pasur takime edhe me zëvendës kryeministren Gervalla, me ministrin e Mbrojtjes Mehaj, me KFOR-in dhe me ambasadorin Hovenier.

Në takimet e mia me qeverinë kam dhënë një mesazh shumë të qartë: veprimi i qeverisë së Kosovës për të imponuar me dhunë kryetarët e komunave në ndërtesat komunale ishte i pamatur dhe ka pasur pasoja të rënda.

Është e nevojshme që të gjitha palët të de-përshkallëzohen tani. Unë i kam ndjekur me vëmendje ngjarjet dhe kam folur me homologët në Uashington, Bruksel dhe më gjerë. Ato biseda më kanë bërë të qartë se ngjarjet e fundit kanë dëmtuar imazhin ndërkombëtar të Kosovës dhe reputacionin e saj me aleatët e saj.

Mbretëria e Bashkuar i ka qëndruar Kosovës në kohët më të mira dhe më të këqija, si mike dhe mbështetëse dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë, por veprimet e njëanshme vetëm sa do ta bëjnë këtë më të vështirë.

Më shumë