Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
4.6kmh
75 %
Hën
26 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
E hënë, 25 Shtator, 2023

Boris Johnson jep dorëheqjen si deputet

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson ka dhënë dorëheqjen si deputet pasi është akuzuar si “mashtrues në parlament” dhe do të sanksionohej.

Johnson tha se kishte marrë një letër nga komisioni i cili po heton nëse ai mashtroi deputetët në lidhje me partinë.

Në provat e dhëna të komisionit në mars të këtij viti, ai pranoi se e kishte mashtruar Parlamentin, por mohoi ta kishte bërë me qëllim dhe tha se i kishte korrigjuar të dhënat sa më shpejt të ishte e mundur, duke theksuar se anëtarët e komitetit ishin në dijeni.

Vendimi i deputetit për të dhënë dorëheqjen do të thotë se do të zhvillohen zgjedhje të pjesshme.

Deklarata e plotë e Boris Johnson

Kështu që sot i kam shkruar Shoqatës sime në Uxbridge dhe South Ruislip për të thënë se po largohem menjëherë dhe do të nxis një zgjedhje të menjëhershme.

Më vjen shumë keq që po largohem nga zona ime e mrekullueshme, ka qenë një nder i madh t’i shërbej si kryetar bashkie dhe si deputet.

Por unë jam krenar që pas një periudhe 15-vjeçare kumulative kam ndihmuar për të ofruar, ndër të tjera, një hekurudhë të re të madhe në Linjën Elizabeth dhe financimin e plotë për një spital të ri të mrekullueshëm të artit për Hillingdon, ku punimet tashmë kanë filluar.

Unë jam jashtëzakonisht krenar për gjithçka që arritëm në kohën time si kryeministër: realizimi i Brexit, fitimi i shumicës më të madhe në 40 vjet dhe dhënia e vaksinës më të shpejtë nga çdo vend i madh evropian, si dhe mbështetja udhëheqëse globale. për Ukrainën.

Është shumë e trishtueshme të largohem nga parlamenti, të paktën tani për tani, por mbi të gjitha jam i hutuar dhe i tmerruar që mund të më detyrojnë të largohem, në mënyrë antidemokratike, nga një komision i kryesuar dhe i menaxhuar, nga Harriet Harman, me një paragjykim kaq të jashtëzakonshëm.

Më shumë