Tirana
moderate rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
20 °
E martë, 26 Shtator, 2023

Bizneseve u kërkohet të largohen nga “Qemal Stafa” përpara të hënës, Rama ndërhyri te arkitektët

Lajme të ngjashëm

Të gjitha bizneset që ndodhen në ambientet e stadiumit “Qemal Stafa” kanë marrë sot njoftimin për t’u larguar përpara të hënës së 6 qershorit, pasi do të nisë shembja e impiantit.

Ashtu siç ishte paralajmëruar, “Qemal Stafa” do të shembet javën e ardhshme, për t’i hapur rrugë ndërtimit të impiantit të ri, të pagëzuar si “Arena Kombëtare”.

Ndërkohë, detaje të reja bëhen të ditura sa i përket ndërhyrjes së kryeministrit Edi Rama te puna e arkitektëve në projektimin e stadiumit të ri. Prestigjozja italiane “La Reppublica” shkruan se ka qenë Rama ai që ka kërkuar ngjyrën e kuqe të stadiumit të ri, për të zbutur grinë që mbizotëron në sheshin “Nënë Tereza” dhe atë “Italia”.

Projekti i stadiumit të ri është kritikuar shumë nga arkitektë shqiptarë dhe të huaj për shkak se shkatërron të gjithë ansamblin ku ai do të ndërtohet, ndërsa Partia Demokratike e ka konsideruar atë si një projekt korruptiv, të cilin do e anulojë kur të vijë në pushtet.  

Më shumë