Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
2.1kmh
20 %
Pre
27 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Berlini lejon përdorimin gjoksjashtë të pishinave për të gjithë

Lajme të ngjashëm

Një zëdhënës i operatorit të pishinave publike të Berlinit njoftoi se në pishinat publike të kryeqytetit tani e tutje u lejohet të gjithë njerëzve pavarësisht nga gjinia të lahen gjoksjashtë (topless).

Në dhjetor të vitit të kaluar stafi i një pishine në Berlin i kërkoi një gruaje 33-vjeçare të mbulonte gjoksin. Ajo refuzoi dhe prandaj e përjashtuan nga pishina. 33-vjeçarja paraqiti më pas një ankesë, duke iu referuar ligjit kundër diskriminimit.

Ky rast tërhoqi vëmendjen në të gjithë Gjermaninë ku grave zakonisht nuk u lejohet që të lahen gjokszbuluar./ DW

Më shumë