Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
2.1kmh
20 %
Pre
27 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Beogradi numëron fitoret diplomatike kundër Kosovës

Lajme të ngjashëm

Drejtori i zyrës serbe për Kosovën, Marko Gjuriç ka numëruar ato që ai ka quajtur fitore diplomatike kundër Kosovës gjatë vitit 2015.

Sipas tij, serbët e Kosovës me vështirësi ia kanë dalë të mbijetojnë në djepin e shtetësisë serbe, ku ata kanë tokat dhe pronat e tyre.

“Parandaluam grabitjen e Trepçës. Me ndihmën e miqve ndërkombëtarë parandaluam edhe anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Patëm shumë fitore. Një nga ato është edhe arritja e marrëveshjes për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe me Prishtinën. Ky është rezultati, pavarësisht rezistencës së madhe dhe pengesave nga Prishtina mbi implementimin e këtyre marrëveshjeve”, ka thënë Gjuriç në një intervistë për Sputnik serb.

Megjithatë, sipas Gjuriçit, një nga çështjet më të rëndësishme për serbët në Kosovë, Asociacioni i Komunave Serbe, nuk është përmbushur ende. Sipas tij, synim i Serbisë në negociata është fuqizimi i të drejtave dhe stabilitetit për serbët e Kosovës.

Më shumë