Tirana
moderate rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Mar
29 °
Mër
30 °
Enj
29 °
Pre
28 °
Sht
20 °
E martë, 26 Shtator, 2023

BE paralajmëron Rusinë: Së shpejti kemi gati paketën tjetër të sanksioneve

Lajme të ngjashëm

Bashkimi Evropian do të nisë paketën e gjashtë të sanksioneve kundër Rusisë brenda pak ditësh. Lajmi është bërë me dije nga ministri i Jashtëm i Austrisë, Alexander Schallenberg.

Ai tha se ishte “i sigurt” se shfaqja e fundit e unitetit të bllokut me Ukrainën do të ishte gati për të shkuar pas “diskutimeve” të nevojshme. Lëvizja është e nevojshme, u shpreh ai  sepse “Rusia po na shikon”.

Duke folur përpara një takimi të Komitetit të Përbashkët Ministror BE-Kanada në Bruksel, Schallenberg tha se paketa e gjashtë e sanksioneve do të ishte “shumë thelbësore”, por kishte ende “një nevojë për diskutim”.

Sipas tij, i gjithë kompleksi ushtarak rus do të jetë në shënjestër në sanksionet e ardhshme.

Kujtojmë se BE, Britania e Madhe dhe SHBA kanë vendosur tashmë një sërë sanksionesh ekonomike dhe diplomatike ndaj Moskës që prej fillimit të pushtimit të Ukrainës.

Më shumë