Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Bastisen zyrat e e BBC në Indi, pak ditë më parë publikuan një dokumentar kundër kryeministrit Narendra Modi

Lajme të ngjashëm

Zyrat e BBC-së në Indi janë bastisur ditën e sotme si pjesë e një hetimi nga autoritetet e tatimit mbi të ardhurat.

Kërkimet në Nju Delhi dhe Mumbai vijnë disa javë pasi BBC Indi publikoi një dokumentar në Mbretërinë e Bashkuar që kritikonte kryeministrin indian Narendra Modi.

Dokumentari u fokusua në rolin e kryeministrit në dhunën anti-myslimane në Gujarat në vitin 2002, kur ai ishte kryeministër i shtetit.

Megjithëse dokumentari u transmetua vetëm në televizion në MB, qeveria e Indisë është përpjekur të bllokojë njerëzit që shpërndajnë India: The Modi Question në internet, duke e quajtur atë “propagandë armiqësore dhe mbeturina anti-Indiane” me një “mendje koloniale”.

Sekretari i përgjithshëm i partisë opozitare të Kongresit, KC Venugopal, tha se bastisja e BBC tregon se qeveria Modi është e frikësuar nga kritikat.

Por Gaurav Bhatia, një zëdhënës nga Partia Bharatiya Janata (BJP) në pushtet e Modi, e përshkroi BBC-në si “organizatën më të korruptuar në botë”.

Më shumë