Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
49 %
4.6kmh
0 %
Die
21 °
Hën
29 °
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
29 °
E diel, 1 Tetor, 2023

Autobusi bie në humnerë në Peru, regjistrohen 24 viktima

Lajme të ngjashëm

Të paktën 24 persona kanë humbur jetën dhe 21 të tjerë janë plagosur në një aksident në Peru.

Autobusi ndërqytetar po udhëtonte gjatë natës në malet e Andeve midis qyteteve Huancayo dhe Huanta kur ra në një lartësi 200 metra të thellë.

Përplasjet e autobusave janë të zakonshme në Peru, veçanërisht gjatë natës dhe në autostradat malore. Shifrat zyrtare sugjerojnë se më shumë se 3,300 njerëz vdiqën në aksidente trafiku në vendin e Andeve në vitin 2022.

Deri më tani, zyrtarët nuk kanë thënë se çfarë mund të ketë bërë që autobusi të devijojë nga rruga dhe të futet në luginën në një zonë të njohur si Huaccoto, lartë në malet e Andeve.

Megjithatë, kryetari i një qyteti aty pranë tha për radion lokale se autostrada ku ndodhi aksidenti nuk ishte riparuar pasi ishte dëmtuar nga një rrëshqitje dheu një muaj më parë. Vendasit ishin të parët që mbërritën në vendngjarje dhe gjetën disa pasagjerë të gjallë në automjet.

Policia dhe zjarrfikësit arritën të lironin të mbijetuarit dhe t’i dërgonin në spitalet më të afërta

Më shumë