Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
49 %
4.6kmh
0 %
Die
21 °
Hën
29 °
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
29 °
E diel, 1 Tetor, 2023

Arrestimi i Dritan Goxhajt, Gjykata e Tiranës pro ekstradimit të ish-ushtarit të UÇK në Hagë

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Tiranës ditën e sotme ka vendosur t’i hapë rrugën ekstradimit të ish-ushtarit të UÇK-së, Dritan Goxhaj.

Avokati i Goxhajt ka kundërshtuar duke thënë se Goxhaj nuk mund të esktradiohet dy herë, në Kosovë dhe më pas në Hagë.

Kujtojmë që Dritan Goxhaj është arrestuar më 31 korrik në Tiranë pasi ishte i shpallur në kërkim nga Kosova me qëllim ekstradimin në Hagë.

Arrestimi i tij është bërë me pretendimin se ka nxjerrë në rrjetret sociale emrat e dëshmitarëve të disa çështjeve penale, të ngritura pas përfundimit të luftës në Kosovë.

Dritan Goxhaj iu bashkua UÇK-së si oficer i Ushtrisë Shqiptare në shkollën e aviacionit dhe ka pasur autorizimin e Shtabit të Përgjithshëm që të mbante kontakte me komandën e forcave amerikane në Shqipëri gjatë vitit 1999.

Më shumë