Tirana
scattered clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
45 %
3.6kmh
40 %
Enj
28 °
Pre
34 °
Sht
34 °
Die
23 °
Hën
25 °
E enjte, 21 Shtator, 2023

Anija kërkimore incident në portin e Edinburgut, raportohet për shumë të plagosur

Lajme të ngjashëm

Shërbimet e urgjencës po ndjekin një incident të madh me shumë të plagosur, pasi një anije u përmbys në një kantier detar të Edinburgut. Anija kërkimore Petrel filloi të anohej në njërën anë rreth orës 08:30 të mëngjesit.

Shërbimi Skocez i Ambulancës tha se kishte dërguar pesë ambulanca, një ambulancë ajrore, tre ekipe traumatike dhe një ekip operacionesh speciale.

Fotot e publikuara në rrjetet sociale tregojnë anijen të përkulur në një kënd 45 gradë, ndërsa rrjeti britanik BBC thotë se ka “plagosje të shumta” në këtë incident.

Anija 76 metra e gjatë, e cila është në pronësi të bashkëthemeluesit të Microsoft, Paul Allen, u vendos në ankorim afatgjatë në vitin 2020 si rezultat i “sfidave të funksionimit” gjatë pandemisë Covid. Para kësaj, ajo ishte përdorur për kërkime në ujëra të thella për mbytjet e anijeve dhe varre lufte në det.

Shërbimi Skocez i Zjarrfikësve dhe Shpëtimit tha se kishte dërguar katër makina zjarrfikëse dhe “një numër burimesh të specializuara”. Këshilltari i Leith, Adam McVey e përshkroi incidentin si “të tmerrshëm” për ata që ishin në bord.

Më shumë