Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
28 °
Enj
28 °
Pre
27 °
Sht
28 °
E martë, 3 Tetor, 2023

Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO, Kroacia i hap dritën jeshile

Lajme të ngjashëm

Kroacia i ka dhënë dritën jeshile Maqedonisë së Veriut për t’u anëtarësuar në NATO.

Kuvendi i Kroacisë ka miratuar sot me 116 vota pro dhe 2 kundër anëtarësimin, ndërkohë që prezent ka qenë delegacioni i Maqedonisë së Veriut i udhëhequr nga zëvendëskryetarja e Kuvendit, Frosina Remenski.

‘Urojmë Maqedoninë e Veriut’, tha kryetari i Kuvendit kroat Gordan Jandrokoviç pas përfundmimit të votimit.

Ndërkohë që kujtojmë se deri më tani 5 shtete kanë miratuar Protokollin për anëtarësimin në NATO të Maqedonisë së Veriut, duke përfshirë këtu Greqinë, Shqipërinë, Slloveninë dhe Bullgarinë.

Më shumë