Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1.5kmh
75 %
Die
24 °
Hën
28 °
Mar
31 °
Mër
31 °
Enj
30 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Analiza & Komente

3 ditë liri në Milenium

Nga Edi Lesi Ata që po hyjnë këtë të mërkurën pasdite në sallën e Kinema Milenium në Tiranë, nuk ngjajnë shumë me gjindjen rreth e...

Plani për greqizimin nga Qafë Bota në Llogara

Flamuj grekë në institucionet shtetërore shqiptare, tabela dhe shkolla dygjuhëshe dhe greqishtja gjuhë zyrtare nëse vetëdeklarohen më shumë se 20% grekë. Historia e 32...

Sa grekë ka Himara dhe Konispoli dhe si i “shton” Greqia

Sa grekë pretendon pala shqiptare dhe pala greke dhe sa vetëidentifikohen grekë në Himarë dhe Konispol? Rezulton statistikisht e pamundur të vetëidentifikohen si grekë...

Rreziku që i kanoset Konispolit dhe Himarës nga censi i popullsisë i ndikuar nga Greqia

NGA ARDIT BIDO Në fund të vitit 2023, zhvillohet censusi i popullsisë dhe banesave, e bashkë me të do të rilindin një sërë debatesh që...

Edhe vdekja di të jetë e bukur  

Nga Edmond Arizaj Jeta shfaqet ndonjëherë me gjithë fuqinë, bukurinë e pasionin e saj, pikërisht pasi ka mbaruar. Ndoshta ky ishte kumti që ka dashur...

Robert Schuman: Besimtari dhe shtetari (Në 60-vjetorin e vdekjes)

Dom Gjergj META “Pa pretenduar të japë një recetë të pagabueshme për problemet në rrafshin praktik – ku zgjedhjen e dikton volia – e kemi thënë...

 Gojëshqyerve, një grusht çimento në gojë. Për të ardhmen!

Nga Martin Leka Edi Rama është Kryeministër i Shqipërisë. Legjitim. Për njëmijë e një arsye, dikush mund të mos e pëlqejë. Të mos e dojë. Mund...

Beteja për dinjitet e Gjergj Lucës

Nga Albert Vataj* Gjergj Luca, sipërmarrësi atipik, zëri i potershëm i një vullneti sfidues, atij që nuk i rrihet pa bërë diçka te madhe, kësaj...

NATO E SË NESËRMES

Nga Ditmir Bushati Nëse Samiti i NATO-s i vitit të kaluar në Madrid ishte padiskutim historik, pasi NATO rigjeti Europën dhe aleatët solidaritetin mes tyre...

Momenti Monnet për Europën

Nga Ditmir Bushati Në vitin 2003, në Selanik, udhëheqësit e BE-së morën vendimin largpamës për t'i ofruar anëtarësimin në BE vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ndërsa...

Lajmet e fundit