Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0.5kmh
75 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Ambasadori amerikan thërret në takim kryetarët e rinj të komunave në veri

Lajme të ngjashëm

Ambasadori amerikan Jeff Hovenier ka thirrur në takim kryetarët e sapo zgjedhur në katër komunat në veri, pas zhvillimeve të fundit që kanë ndodhur atje.

Kjo ëshë bërë me dije nga kryetari i Zveçanit, Ilir Peci i cili ka treguar se takimi do të mbahet në Prishtinë duke filluar nga ora 09:00.Në takim do të jenë edhe ambasadorët e vendeve të QUINT-it.

Ambasada e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, së bashku me Zyrën e Bashkimit Evropian, kanë dënuar ashpër hyrjen me forcë në ndërtesat komunale në veri të Kosovës.

Ndërkohë kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se Kosova nuk do të të tërhiqet nga marrja e pushtetit lokal në veri.

Më shumë