Tirana
light rain
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
0.5kmh
75 %
Die
25 °
Hën
25 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
E diel, 24 Shtator, 2023

Albin Kurti: Dënojmë dhunën ndaj KFOR dhe gazetarëve

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka dënuar dhunën e serbëve ndaj KFOR dhe gazetarëve.

Pas një takimi me ambasadorët e QUINT-it dhe ambasadorin e BE, Kurti thotë se ka ndarë shqetësimet me ta dhe i ka cilësuar sulmet si ultranacionaliste.

”Sot pata një takim me ambasadorët e QUINT-it dhe ambasadorin e BE Unë ndaj shqetësimin për dhunën dhe dënoj sulmet kundër@Kosovo_Police @NATO_KFOR gazetarë. Mbishkrimet ultra-nacionaliste serbe mbi automjetet e NATO-s janë një kujtesë e errët në Kosovë. Ne mbrojmë paqen dhe sigurinë”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Kujtojmë që  dhjetëra ushtarë të KFOR-it janë plagosur gjatë përleshjes me protestuesit serbë. Disa prej tyre ndodhen në gjendje të rëndë dhe po marrin trajtime në Qendrën Mjekësore të Zveçanit.

Më shumë