Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
4.6kmh
75 %
Hën
26 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
E hënë, 25 Shtator, 2023

Aktakuza ndaj Donald Trump, mbajti në shtëpi dokumente sekrete për armët bërthamore dhe fuqinë ushtarake të Amerikës

Lajme të ngjashëm

Ish-presidenti Donald Trump është akuzuar për keqpërdorim të qindra dokumenteve të klasifikuara, duke përfshirë sekretet bërthamore të SHBA-së dhe planet ushtarake. Aktakuza me 37 pika e akuzon atë për mbajtjen e dosjeve në pronën e tij në Florida.

Dokumentet pretendojnë se ai më pas u përpoq të pengonte hetimin për trajtimin e dokumenteve. Trump, i cili kandidon sërish për president në vitin 2024, mohon çdo akuzë.

Akuza janë ngritur edhe kundër Walt Nauta, një ndihmës personal i zotit Trump. Ish shërbëtori ushtarak i Shtëpisë së Bardhë akuzohet se ka lëvizur dosjet për t’i fshehur ato nga FBI.

dokumente, donald trump
Aktakuza përfshin edhe imazhe të dosjeve të ruajtura në dush

Aktakuza prej 49 faqesh përmban akuzat e para federale kundër një ish-presidenti të SHBA. Në të thuhet se dokumentet e klasifikuara që zoti Trump ruante në kutitë e tij përmbanin informacione rreth:

  • Programet bërthamore të Shteteve të Bashkuara
  • Aftësitë e mbrojtjes dhe armëve të Shteteve të Bashkuara dhe të vendeve të huaja
  • Dobësitë e mundshme të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj ndaj sulmeve ushtarake
  • Planet për hakmarrje të mundshme në përgjigje të një sulmi të huaj

Prokurorët thonë se kur zoti Trump la detyrën, ai mori rreth 300 dosje të klasifikuara në Mar-a-Lago – shtëpia e tij buzë oqeanit në Palm Beach, i cili është gjithashtu një klub i gjerë i anëtarëve privatë.

donald trump, dokumentet
Dokumentet e gjetura në pronën e Donald Trump në Florida, Mar-a-Lago

Fleta e akuzës vë në dukje se Mar-a-Lago priti ngjarje për dhjetëra mijëra anëtarë dhe të ftuar, duke përfshirë një sallë vallëzimi ku u gjetën dokumente.

Prokurorët thonë se zoti Trump u përpoq të pengonte hetimin e FBI-së për dokumentet e humbura, duke sugjeruar që avokati i tij t’i “fshehte ose shkatërronte” ato, ose t’u thoshte hetuesve se nuk i kishte ato.

“A nuk do të ishte më mirë sikur t’u thoshim se nuk kemi asgjë këtu?” Trump i tha njërit prej avokatëve të tij, sipas aktakuzës. Paraqitja e parë e zotit Trump në gjykatë në këtë rast do të jetë në Miami, Florida, të martën – në prag të ditëlindjes së tij të 77-të.

Më shumë