Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
2.1kmh
20 %
Pre
27 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
E premte, 29 Shtator, 2023

Aksidenti në Sukth, gazetarja: Autori kishte pirë alkool gjatë gjithë mbrëmjes, asnjë nga viktimat nuk kishte rripin e sigurimit

Lajme të ngjashëm

Emisioni “Opinion” në TV Klan ka si temë të mbrëmjes aksidentet rrugore. Debati i sotëm është fokusuar mbi një rast konkret, pikërisht tragjedia që ndodhi në fshatin Sukth, ku humben jetën katër persona.  Tre vajza dhe një djalë. Nga hetimet në vendin e ngjarjes mësohet se djali që humbi jetën, udhëtonte në sens të kundërt në autostradë, gjë që ka shkaktuar edhe aksidentin fatal.

Gazetarja e ‘News 24’, Klodiana Haxhiaj tha se kemi mbërritur në orët e para të mëngjesit, rreth orës 5:00 të mëngjesit, e gjithë zona prej 400 m ka qenë e rrethuar nga Policia, pa mbërritur tek aksidenti, kjo për arsyen se përplasja ka qenë shumë e madhe dhe shumë e fortë, ku pjesët metalike të dy automjeteve, janë shpërndarë të paktën në një gjatësi prej 300-400 m.

Haxhiaj bëri me dije se nisem nga fakti se lamë automjetin 300 m para se të shkonim tek vendi ku kishte ndodhur aksidenti. Sipas saj, pjesa ku kishte ndodhur aksidenti nuk mund të shkelej me këmbë për faktin se pjesët metalike të dy automjeteve ishin shpërndarë në të gjithë gjatësine e rrugës, e cila ishte devijuar nga ana e policisë, ku automjetet kalonin nga pjesa private e rrugës. Automjetet që nisesishin nga Tirana drejt Durrësit.

“Mund të them se ishte një skenë e llahtarshme, sepse punonjësit e zjarrfikësve punon me sharra elektrike për të nxjerrë trupin e shoferit së bashku me trupat e tjerë, pasi ishte momenti që po transportoheshin trupat e pajetë drejt autoambulancave. Pjesa metalike e kolltukut të shoferit, është prerë nga automjeti që të dalë trupi i tij i pajetë. Ndërsa makina e vajzave ioshte pothuajse e shkatërruar plotësisht. Gjithashtu janë dashur sharrat nga ana e zjarrfikësve për të nxjerr nga makina trupat e pajetë të vajzave. Vajzat ishin në makinë A Clas. Ndërsa ajo çfarë u vu re në vendin e ngjarjes, të katër viktimat udhëtonin pa rrip sigurimi. Që doli nga ekspertiza mjeko-ligjore pak orë më vonë nga aksidenti.”

Gazetarja theksoi se autori i aksidentit, Dashnor Deliallisi, kishte pirë alkool gjatë gjithë mbrëmjes me miqtë e tij.

Më shumë