Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
4.6kmh
75 %
Hën
26 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
E hënë, 25 Shtator, 2023

40 ditë të zhdukur në xhungël, katër fëmijët gjenden shëndoshë e mirë në Amazonë pas aksidentit me avion

Lajme të ngjashëm

Katër fëmijë të vegjël janë gjetur të gjallë pas më shumë se një muaji duke u endur në Amazonë, ku mbijetuan si “fëmijë të xhunglës”, sipas presidentit të Kolumbisë Gustavo Petro.

“Mësimi i tyre nga familjet indigjene dhe mësimi i tyre për të jetuar në xhungël i ka shpëtuar,” u tha Petro gazetarëve të premten, pasi njoftoi në Tëitter se ata ishin gjetur 40 ditë pasi u zhdukën pas një aksidenti avioni që vrau nënën e tyre.

Petro tha se fëmijët ishin të gjithë bashkë kur u gjetën, duke shtuar se ata kishin treguar një shembull të “mbijetesës totale që do të mbahet mend në histori”.

“Ata janë fëmijë të xhunglës dhe tani janë fëmijë të Kolumbisë”, shtoi ai. Duke zbuluar gjetjen e tyre më herët gjatë ditës, presidenti kolumbian kishte postuar në Tëitter një imazh që tregon ekipet e kërkimit duke trajtuar fëmijët në pyll, me fjalët: “Një gëzim për të gjithë vendin!”

Fëmijët, të cilët duken të dobësuar në foto, u vlerësuan nga mjekët përpara se të largoheshin nga Forcat Ajrore Kolumbiane me një ambulancë ajrore në Komandën Ajrore të Transportit Ushtarak në Bogota, të shtunën herët në mëngjes.

Lesly Jacobombaire Mucutuy, 13 vjeç, Soleiny Jacobombaire Mucutuy, 9, Tien Ranoque Mucutuy, 4, dhe foshnja Cristin Ranoque Mucutuy u bllokuan në xhungël më 1 maj, të mbijetuarit e vetëm të një aksidenti vdekjeprurës avioni.

Nëna e tyre, Magdalena Mucutuy Valencia, u vra në përplasje së bashku me dy pasagjerë të tjerë të rritur: piloti Hernando Murcia Morales dhe udhëheqësi indigjen i Yarupari Herman Mendoza Hernández.

Më shumë