Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

4 viktima nga përmbytja e anijës në Zvicër, tre ishin “spiunë” të Italisë dhe Izraelit

Lajme të ngjashëm

Katër persona kanë humbur jetën nga përmbytja e varkës në liqenin Maggiore.

Mister mbetet vdekja e tyre, pasi hetimet kanë zbuluar se dy nga të vdekurit ishin anëtarë të shërbimeve sekrete italiane, i treti ish-anëtar i Mossad-it izraelit dhe i katërti i vdekur është një grua ruse e martuar me kapitenin italian.

Siç raporton Guardian duke cituar mediat italiane, grupi i personave ishte takuar për arsye pune. Corriere della Sera pretendon se agjentët ishin në liqen për të spiunuar oligarkët rusë që blinin vila dhe hotele në zonë në kundërshtim me sanksionet evropiane duke përdorur bankat zvicerane. Një teori tjetër ishte se izraelitët po monitoronin kontaktet që kompanitë iraniane kishin me kompanitë italiane me bazë në Lombardi.

Më shumë