Tirana
scattered clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
50 %
0.5kmh
40 %
Sht
34 °
Die
24 °
Hën
25 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 23 Shtator, 2023

3 vite pasi u dogj nga zjarri, Katedralja “Notre Dame” në Paris do të rihapet në vitin 2024

Lajme të ngjashëm

Katedralja Notre-Dame është në rrugën e duhur për të hapur dyert e saj për adhuruesit dhe publikun në vitin 2024. Kështu është shprehur ministrja franceze e kulturës, Rima Abdul Malak.

Monumenti i Parisit i shekullit të 13-të mori flakë në prill 2019, duke shkatërruar kornizën prej druri, orën dhe dritaret klasike së bashku me statujat dhe pikturat e tjera.

Zjarri shkaktoi dëme të konsiderueshme, pasi i dogj një pjesë e madhe e pasurisë kombëtare atje.

Pas kësaj nisi një projekt i madh restaurimi me synimin për ta rikthyer atë në modelin e mëparshëm.

Rihapja e objektit të famshëm përkon me Olimpiadën e Parisit 2024, kur mijëra spektatorë pritet të mbërrijnë në Francë.

Restaurimi dhe ndërtimi i katedrales Notre Dame me kosto 850 milionë euro përfshin tre faza. Ka përfunduar faza e parë e pastrimit të rrënojave në ambientet e brendshme, dhe sigurimi i qëndrueshmërisë së objektit.

Më shumë