Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
4.6kmh
75 %
Hën
26 °
Mar
30 °
Mër
31 °
Enj
29 °
Pre
29 °
E hënë, 25 Shtator, 2023

275 të vdekur dhe rreth 1180 të plagosur, zbulohet shkaku i mundshëm i përplasjes se trenave në Indi

Lajme të ngjashëm

Është zbuluar shkaku i mundshëm i aksidenti tragjik i trenave në Indi, ku humbën jetën rreth 280 persona.

Ministri i hekurudhave i Indinsë ka thënë se shkaku i mundshëm ka qenë një defekt sinjali i cili çoi në një ndryshim në lidhjen elektronike, duke bërë që trenat të kryqëzonin rrugët me njëri-tjetrin.

Në sinjalizimin hekurudhor, sistemi elektronik vendos rrugëtimin e çdo treni në shina të caktuara, duke siguruar lëvizjen e sigurt të trenave.

Përplasja e treni të pasagjerëve me një tren mallrash ndodhi pasi u drejtua gabimisht në një shinë anash linjës kryesore. Vagonët e dalë nga shinat goditën më pas një tren të dytë pasagjerësh që po vinte në drejtim të kundërt.

Numri i viktimave është rishikuar në 275, pasi disa trupa u numëruan dy herë, thanë zyrtarët për mediet e huaja. Nga 1175 të plagosurit e transportuar në spital, 793 prej tyre kanë dalë. Ndërkohë disa familje janë ende në kërkim të njerëzve të tyre të dashur.

Fatkeqësia më e madhe e trenave në Indi ishte në vitin 1981, kur një tren pasagjerësh doli nga shinat dhe ra në lumë gjatë një cikloni në shtetin Bihar, duke u marrë jetën rreth 800 personave.

Më shumë