Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
47 %
2.6kmh
0 %
Sht
25 °
Die
29 °
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
27 °
E shtunë, 30 Shtator, 2023

20 vite në pushtet, turqit zgjedhin sërish Erdoganin!

Lajme të ngjashëm

Rexhep Tajip Erdogan rizgjidhet president i Turqisë për 5 vitet e ardhshme, pas numërimit të plotë të votave.

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në Turqi ku Rexhep Tajip Erdogan është rizgjedhur presidenti i Turqisë për 5 vitet e ardhshme me 51.4% të votave.  Ai ka marrë për herë të tretë besimin e turqve për të qenë udhëheqësi i tyre.

Kjo fitore e Erdogan ka ardhur pas një balotazhi në raundin e parë me kreun e opozitës, Kemal Kilicdaroglu. Këtë të dielë, në raundin e dytë, Erdogan arriti të linte pas Kilicdaroglu i cili mori vetëm mori 48.2% të votave.

Kujtojmë se turqit votuan edhe për Asamblenë Kombëtare në raundin e parë më 14 maj. Partia e Erdoganit ka një shumicë komode në organin prej 600 vendesh.

Vendet ndahen si më poshtë:

323 për nacionalistët AKP dhe MHP të Erdoganit

212 për Republikanët (CHP) dhe Partia e Mirë e Meral Aksener

65 vende për partitë më të vogla të majta

 

Më shumë